flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

15 грудня – День працівників суду

                                                            15 грудня – День працівників суду

Гарант захисту прав людини

Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи громадянина гарантуються Конституцією, а основним правовим засобом захисту цих прав є суд. Враховуючи важливе значення судової (третьої) гілки влади, в Україні встановлено День працівників суду, який відзначається щорічно 15 грудня.

Про роль суду як гаранта законності, реформу системи судочинства в інтерв’ю для «Хотинських вістей» розповідає голова Хотинського районного суду А. І. Руснак:

– Для кожної людини важливо мати доступ до правосуддя, змогу реалізувати своє право на звернення за захистом та відновленням порушених прав. Суд же має бути неупередженим і приймати законні та справедливі рішення. Це головне наше завдання. На це спрямовують зусилля і судді, і працівники апарату Хотинського районного суду, адже усвідомлюють яка на них покладена відповідальність.

– Анатолію Івановичу, у жовтні набрав чинності закон про очищення влади, який, у тому числі стосується суддів. Раніше було прийнято закон про відновлення довіри до судової влади. Що в цьому плані здійснено?

– На початку грудня у Хотинському районному суді почалася спецперевірка достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених Законом України «Про очищення влади». Подаються запити у різні інстанції (Міністерство юстиції, Генеральну прокуратуру України, СБУ в Чернівецькій області, податкову інспекцію). Також оприлюднюються декларації про доходи суддів.

Одним з основних пріоритетів нині є забезпечення відкритості та гласності системи судочинства, її доступності до людей. Із запитом особа може звернутися навіть через електронну пошту. Кожне звернення реєструється у відповідному журналі, відповіді громадянам надаємо у визначені строки.

Працює веб-сторінка Хотинського районного суду. До речі, там розміщено чимало необхідної для людей інформації, зокрема зразки позовних заяв, з якими найчастіше звертаються громадяни. Це дозволяє дещо спростити для них процедуру підготовки таких документів.

Належну увагу приділяємо виконанню положень законодавства України щодо гарантування конституційного права на звернення та на доступ до публічної інформації (крім тієї, що є службовою). Приміром, можна отримати дані з Єдиного реєстру судових рішень.

Щоб забезпечити прозорість та відкритість судочинства, під час розгляду усіх справ ведеться відеофіксація. Диски з такими відеозаписами зберігаються в архіві. Учасники судового процесу через запит можуть з ними ознайомитися. Це значний крок уперед у порівнянні з минулими роками, коли протоколи писали вручну.

Упроваджуються й інші сучасні технології комунікації між судом та користувачами послуг судової системи. Так, практикуємо сповіщення людей про виклик до суду за допомогою СМС-повідомлень які надсилаються через спеціальну систему, що контролює отримано СМС чи ні. Адже іноді листи-виклики, особливо за складних погодних умов, не надходили адресатам вчасно.

Використовуємо також відеоконференції, приміром, коли потрібно узяти свідчення в особи, котра перебуває за межами області. Тоді відпадає необхідність їй їхати сюди.

– Тема реформування судової системи не втрачає своєї актуальності протягом усього періоду незалежності України. Однак, вагомих успіхів у цьому поки жодна українська влада не досягла. Яке ваше бачення оновлення судочинства? Які недоліки слід усунути в першу чергу?

– Потрібно, щоб реформи судової системи планувалися і впроваджувалися з урахуванням досвіду самих суддів, тобто щоб цим займалися не лише теоретики, а й практики. Тоді позитивні зрушення будуть.

На мою думку, головний недолік сучасної системи полягає у непослідовності судової практики, коли при розгляді подібних справ різні суди приймають різні рішення. Такого не повинно бути. Тому, що ця непослідовність руйнує авторитет судової влади та не сприяє підвищенню довіри суспільства до неї. Повинен бути запроваджений механізм єдиної судової практики.

Інша проблема – надмірна завантаженість суддів. Має бути визначена й обгрунтовна якась норма чи максимальна кількість справ на одного суддю, аби вистачало часу якісно розглянути кожну з них і при цьому дотриматися відповідних термінів.

Варто законодавчо обумовити і відповідальність учасників судового процесу, котрі навмисне затягують розгляд справ, увести у процесуальні кодекси норми, які унеможливлюватимуть затягування сторонами процесуальних строків розгляду справ. Адже людина приходить до суду, щоб відновити справедливість, для ефективного поновлення у правах.

Розмову вела Тетяна КОВАЛЬ.

 

 

газета "Хотинські вісті"  від 12.12.2014 року